C'MON GET
IN
TOUCH

Kada nam je život servirao izazove… Upregnuli smo maštu… I problematikusi su rođeni!

Godina je daleka 2005., a tada trogodišnja djevojčica Erin običnom olovkom crta na papiru ono što će postati prvi dragulj u bogatoj i neumornoj kreativnoj riznici Crocona i prijatelja – likove Glula i Smrla (Glupog i Smrdljivog, ali znate, po dječje :)). Iz dječje mašte i potrebe da se izrazi u situacijama koje se predstvaljaju kao izazovi, nastaju tako likovi koje će Linda, njezina mama, uskoro pronaći i udahnuti im život kakav nisu mogli sanjati.

1 Glulo i Smrlo, problematikusi

Glulo i Smrlo ostaju dječjom rukom crtani, ali u godinama koje slijede dobivaju karaktere, biografije, misiju, prijatelje i neprijatelje. Glulo i Smrlo postaju glazbenici, a što se problem čini težim, to je glasnija i žešća njihova svirka. Njihova je vrsta “problematikusi” jer oni predstavljaju probleme, nezgode, greške, neuspjehe, sram, nemoć, pehove, nesretne ljubavi, ali te iste probleme prikazuju rješivima, ponekad i banalnima, smijući se i svirajući, zabavljujući se i glupirajući, kako bi djeci otjerali strah i osnažili ih za sve izazove (naposljetku, uz pomoć Glula i Smrla mala je Erin lakše popila sirup kada se njihova svirka u njezinom trbuhu činila kao bol čiji je lijek malo pregorak :)).

2 G&S world i G&Scollection

Kako bi Glulo i Smrlo pomogli djeci diljem Hrvatske i zaživjeli kroz druge sadržaje, uz pomoć još pedesetak likova Glulo i Smrlo svijeta, 2008. zaštićuje se brend “G&S World” u Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo, dok se ostali likovi svijeta problematikusa slikovno i tekstualno pohranjuju u Hrvatskoj autorskoj agenciji u Zagrebu. Iste godine izrađuje se cjelokupna kolekcija marketinških proizvoda za sport, rekreaciju i ostalo pod nazivom „G&S World Collection“ za tvrtku Crocon d.o.o. – kalendari, ruksaci, memory igrica, knjižne oznake, vrećice, kape i majice – preko kojih se vanjski svijet pomalo upoznaje sa Glulom i Smrlom.

3 Glulo i Smrlo šire krug prijatelja

Naši problematikusi doživljavaju i jednu vrlo zanimljivu inkarnaciju kada ih 2009. malteški slikar, ekspresionist Carmel Bonello, prikazuje u svojem viđenju te ih uvrštava i na svoju web stranicu, dok ih riječka akademska umjetnica Vedrana Stipić izrađuje u obliku lutki visine jednog metra koje svoj prvi izlet imaju na vrtićkoj olimpijadi na stadionu Kantrida gdje plijene pažnju velikih i malih. Tako Glulo i Smrlo brend polako širi svoj krug prijatelja koji u problematikusima prepoznaju vrijednost.

4 Zvijezde animiranih filmova

Dolazi vrijeme da Glulo i Smrlo zažive kroz animaciju pa 2010. godine ulazimo u pilot projekt s tvrtkom Hyper dizajn d.o.o. iz Zagreba. Pronalazimo animatora, Sinišu Ercegovca, koji niže vrhunske reference (spot za pjesmu „Shlapa“ (Daj mi još tog funka) Dine Dvornika i TBF-a, maskota proizvoda SMS-food factory, muzički spot „Ljubavi moja anđele moj“ „Klapa Kampanel“, dizajn web-a „Croatia records“, dizajn weba „TZ Split“, dizajn web-a „Plavi film“, novinske ilustracije i sl.) Glas Gluli daje hrvatski glumac, Kruno Klobučar (TV serije Stipe u gostima, Bibin svijet, Neke druge priče, Ponos Ratkajevih, kazališne predstave Kauboji i sl.), dok glas Smrli daje animator Siniša Ercegovac.

Izrađuju se četiri animirana filma – Frontman, Metro, Fudo i Flying Game. Frontman i Metro glasovno se snimaju u studiu AVC Studio, jednom od najjačih studija za snimanje i video produkciju, kao i sinkronizaciju animiranih crtića u Hrvatskoj.

Iste godine Glulo i Smrlo postaju glavni prezenteri sustava i opreme na službenoj stranici Crocona, veliko povjerenje uživaju problematikusi uvijek na visini zadatka! 🙂

Godine 2011. izrađuje se animirani film Aspirin, koji se također snima u AVC studiju, kao i Televoting sabotage za potrebe najave pozvane pjevačice na prvoj i jedinoj do sada organiziranoj prezentaciji IBS sustava u Hrvatskoj pod nazivom „IBS – Synapsis“ koji se održao u Hotelu i restoranu Kukuriku u Kastvu, a pod pokroviteljstvom tvrtke Raytheon Anschuetz GmbH iz Kiela, Njemačke. Publika i gosti bili su oduševljeni inovativnošću i odvažnosti te zabavljeni kao nikada prije.

5 Glulo i Smrlo lutkarske predstave – osvajanje publike “Legendfesta” i šire

Godine 2012. započinje suradnja s glumcem Gradskog lutkarskog kazališta Rijeka Davidom Petrovićem na izradi maskota Glula i Smrla kako bi brend nastavio osvajati srca publike, a timu se pridružuje i Nataša Tepša, glumica i režiserka (Ri Teatar, Čudesni oblačak). Zajedno pišu sinopsis za predstavu „Glulo i Smrlo u Štrigilandu“ koja ulazi na 7. Legendfest – festival legendi, mitova i priča u istarskom gradu Pićnu.

Izvodi se ukupno jedanaest igrano-lutkarskih predstava za djecu „Glulo i Smrlo u Štrigilandu” –
devet predstava za trajanja Legendfesta, zatim jedna na zahtjev dječjeg vrtića 101 Dalmatinac iz Poreča te jedna u sklopu Dječjeg tjedna u Ri Teatru u Rijeci.

Snima se i pjesma (song) “Bugov Buger” koja se izdaje na CD singlici te se izrađuju ostali promotivni materijali radi daljnje promocije branda: glulo-smrlska Buganka (bojanka, pisanka, crtanka…) i naljepnice na Glula i Smrla.

Nataša Tepša piše scenarij za interaktivnu božićnu priču o Glulu i Smrlu prema idejama i mašti djece iz vrtića 101 Dalmatinac iz Poreča. Održava se predstava „Božićne bugolije Glula i Smrla” u Poreču u sklopu programa za predškolski uzrast pod nazivom Porečka Bajka. Predstava završava s uigranom plesnom koreografijom vrtićke djece na song Glula i Smrla.

6 Nagrada za kreativnost i inovativnost

Brend “Glulo i Smrlo” 2013. biva nominiran za Nagradu za kreativnost i inovativnost za dječji autohtoni brend koja se dodjeljuje na 6. Danima kreativnosti i inovativnosti u Puli te time zapečaćuje svoj status jednog od najsvježijih i najživotopsnijih kreacija tog perioda na području Republike Hrvatske.

Glulo i Smrlo i dalje žive u većini svojih inkarnacija – lutkama, slikama, animiranim filmovima, pjesmama – i sviraju svoje svirke kad god neko dijete (i odrasli!) osjeti stres, problem, bol, svesrdno se urotivši u nadilaženju svih tih životnih boljki kao simbol otpora i inpiracija da se baš nikad ne prepustimo očaju. A kada zapnemo, problematikusi su tu, samo su malo iza kulisa. >:)